September on täies hoos nii, et veel pole arugi saanud, et suvi juba läbi sai. Inimesed on end tagasi töö- ja koolilainele seadnud ning kodudki on vajanud ümber sättimist. Kuna veebikonsultatsioonides on minult hiljuti palju küsitud kodukontori ja koolilapse toa sisustamisest, siis mõtlesin jagada inspiratsiooniks ka teile uudiskirjas seekord just seda teemat lähemalt. Siin siis step by step plaan, kuidas ma kujundaksin töötamiseks parimat ruumi kodukontori või koolilapse toa näol:
1. Korrastamine ja hoiustamine
Sügise saabumisest esimene märk on minu jaoks alati garderoobi sorteerimine. Suveriided ära pakkida, jalanõud ja mantlid üle vaadata. Nii ka kodukontori puhul – mitmete klientidega oli konsultatsioonis just põhiküsimuseks kappide ja riiulite paigutus – kuidas leida PARIM paigutus, et ruumis ka mugav viibida oleks, samas kõik asjad omale koha leiaksid. Vastus on minu arvates kaardistamine. Mis asjad üldse peavad, kus asuma. Ja siis alles hakata kappe tellima, tihti juhtub vastupidi ja siis ei ole ikkagi asju kuhugi paigutada 🙂 Planeeri avatud vaid niipalju riiuleid, kui suudad korras hoida. Ülejäänutele paiguta uksed ette.
Laste ja noorukite toas on parim lahendus tavaliselt eritellimusmööbel, mis võimaldab kappe planeerida mitmel eri viisil kasutamiseks ja need nö kasvavad ajas koos lapsega. Eritellimusmööbli plussiks on ka see, et saab igat mõõtu nišid ära kasutada ning planeerida kapid laeni välja ilma ühtki pinda raiskamata. Hinnasõbralik valik on ka Ikea oma moodulmööbliga, mille ainus miinus on fikseeritud mõõdud, mis jätavad tihti tühja kasutamata ala külgedele või lae alla lihtsalt tolmu kogumiseks… Seda saab aga nutikalt lahendada mõne meistrimehe abiga nutikalt “häkkides” – ehitades sokli kõrgemaks, lisades lae alla täiteliiste (uksega samas toonis) Samuti puuduvad ikea kappidel tihti külgseinad, mis jätab pisut odava mulje.. kuid mida saab kergesti lahendada ja lihtsalt eritellimusest õiget tooni küljed juurde tellida. Lemmikud kollektsioonid on häkkimiseks Pax, Metod ja Besta. Pax kapil on just uus tore tume beež toon valikusse lisandunud, halli ja heleda alternatiiviks. Käepidemeid ei pea samuti Ikeast valima, valik on palju laiem ka näiteks Mööblifurnituuris.
2. Värvivalik
Iga sisustaja seisab otsuse ees, mis värvipaletti ta otsustab enda kodus kasutada. Isegi, kui ta seda ise ei tea, siis neid otsuseid teeb ta ikkagi iga elemendi puhul. Ja see on kõige alguses, unistamise faasis, ülioluline endale selgeks visualiseerida. Mis toone eelistad näiteks riiete valikul? Mis tekitab Sulle hea tunde? Tihti on nii, et klientide pinterest unistus ei vasta päriselu reaalsusele ja elustiilile.. Kui hakkame arutama, et mis sealt pildilt täpsemalt siis meeldib, selgub, et see on ideena tore lahendus, aga selle pere kodus kasutust ei leiakski xyz põhjustel. Ma võrdleksin moodboardi loomise protsessi manifesteerimisega. Seda ta ju ongi tegelikult! Ära alusta liiga praktiliselt mõtlemist, löö esmalt mõttes plats puhtaks – kui seinu ei ole, siis praegust seinavärvi, eelmise kodu kardinaid ja poolt mööblit sinna tuppa lihtsalt ei eksisteeri.
Kuidas Sa siis selle lahendaksid, kui kõik on võimalik?
Ja kui see pilt on ette löönud, alles siis hakkad prakilise poole ja kompromissidega tegelema, et jõuda sellele unistusele võimalikult lähedale ka praktikas ja oma eelarvele vastavalt.
Kui oled värvipaleti ära valinud (3 põhitooni näiteks – põrand, seinad, aktsent värv) soovitan selle canva või powerpointi abiga üheks visuaaliks silme ette kombineerida. Miks mitte ka ajakirjadest pilte rebida ja liimida need lõuendile. Luua kollaaž oma ideedest, et tekiks tervikpilt just Sinu enda jaoks. Saad selle pildistada telefoni ja kauplustes seigeldes, endale seda tunnet ja unistust meelde tuletada, ka siis kui hakkad rajalt kõrvale kalduma..
Moodboardist on kasu vaid sel juhul, kui edaspidi otsuseid ja valikuid tehes tulla selle juurde ikka tagasi! Aitab hoida lõpp-punkti, mida saavutada soovid, silme ees ja ei lähe erinevate stiilide ja värvide vahel kaotsi. Muidugi võid seda protsessi käigus täiendada ja edasi katsetada. Tublil kujundajal on alati auto peal parketti jupid, seinavärvi näidised, tapeedi ja kanga tükid, et igat uut asja valides pidada silmas ka eelmised valikud- nii tekibki harmooniline tervik. Sisustamine on protsess. Lisaks võiks seda ilu loomist ka nautida täiel määral ja stressivabalt!
Kodukontori- ja koolilapse toa puhul võiks värvidest eelistada mahedamaid rahulikke toone, mis liiga intensiivselt ei mõju. Aktsendiks võib ju lisada mõne värvikama eseme näiteks tugitooli puhkenurka või vahvad kardinad, pisema lapse puhul seinakleebised ja mänguasja kastid, raamaturiiulid. Hubasuse saamiseks lihtsalt kasuta sama tooni erinevaid tekstuure- tapeeti, kangaid.
Kui tegu on väiksema lapse toaga, kus peamine töö on veel mäng, siis sellegipoolest on panipaikade ja korvide/kastide ja sahtlite olemasolu vajalik, et saaks neid mänge ka kokku korjata ning ära paigutada. Jällegi meeldib minule teha mööbel ühetooniline või valge ning aktsendiks hoopis mängunurka kirju või lõbusam vaip. Lastetoas värviksin ka seina mõnd lõbusamat aga mahedat tooni- kollased, rohelised, sinised, roosad. Kindlasti küsiksin väikeselt elanikult endalt arvamust eelistuste osas.
3. Valgustus
Ära unusta kodukontoris valgustusele mõelda, vaid laevalgustist keset ruumi tavaliselt ei piisa. Lisa erinevaid valguspunkte eri kõrgustele – meeleolu valgustid, põrandalamp, seinalambid. Lapsed tegutsevad, mängivad, loevad, joonistavad tavaliselt toas kõikides nurkades ja seetõttu peaks ka laevalgusti võimsus pisut suurem olema ja toonilt võib-olla jahedam kui päris magamistoa 2700K, kodukontorisse ja koolituppa ma paneks 3000K.
LED-valgusriba on nii lihtne lisada mööbli planerimisel – riiulite alla, lae alla või soklisse peidetuna ja annab kohe lisa mänguruumi eri valgustuse võimaluste näol.
Töölaud peaks võimalusel paiknema akna all, et saaks kasutada ära maksimaalselt naturaalse valgustuse ja silmadele puhkepause anda kaugusesse vaatamisel. Samas ei ole psühholoogiliselt mugav inimese jaoks teha süvenemist nõudvat tööd, kui ta istub seljaga ukse poole ja keegi võib selja tagant üllatada.. Selle vastu aitab näiteks kõrge toataim, sirm, avatud riiul toa eraldajana. Valikuid on mitmeid.
Mina ei unusta kunagi dekoreerida ka praktilisi ruume nagu kodukontor, lastetuba. Jah lastetoas võivad dekoratsiooniks ollagi mänguasjad ise – aga siis paiguta need toredasti riiulile ritta või eksponeeri valgustatud seinakappi nähtavale vaid lemmikumad (ülejäänutele planeeri hoiupind). Tühja seina saab täita vahva seinariiuliga, kuhu asetada pildiraame, toataimi, lemmikraamatuid.
Kodukontoris on mu lemmik dekoratsiooniks raamatuhoidjad ehk ingl keeles bookendid. Väga vahva valik on neid H&M Homes ja Alandekos, lisan inspiratsiooniks mõned variandid järgmises uudiskirjas ilmuvale moodboardile.
4. Multifunktsionaalsed ruumid
Ruumipaigutuse osas on tihti vaja ruumi ümber korraldada vastavalt olukorrale – elutoast kodukontor, magamistoa nurgalaud meikimiseks või laptopis e-mailide saatmiseks.. Kuidas siis muuta ruumid pere vajadustele vastavaks, olgu selleks mängunurk, koduõppe ala või kodukontor. Märksõnaks on multifunktsionaalsete mööbliesemete, näiteks kokkupandavate klapp-laudade ja hoiustamiskastide, kasutamine või väike vahesein, et mõtteliselt ruumi eraldada töö-ja puhkeala osas. Avatud raamaturiiulid vaheseinaks. Kui sooviks on pehmema üldmuljega ruum, mis ei mõju liiga range office’na, siis võiks kasutada klassikalisema stiiliga kirjutuslaudu. Neid leiab ka soodsama hinnaklassi tootevalikust näiteks Mööbel1 e-poe valikus 198€ eest võimalik soetada selline laud. Kui lisada juurde pehme polstriga tepingutega söögilaua tool jääb mulje pigem kodusem ja buduaarilik, kui tuim kontori tuba.